Investování do drahých kovů dostupné pro všechny

Investování do komodit, jako je zlato a stříbro, je dlouhodobě známou, spolehlivou a vyhledávanou možností v rámci investic. Tyto drahé kovy mají unikátní vlastnosti a mohou přinést několik výhod, ale také některé rizika. V tomto článku si představíme důvody, co bychom měli vědět o investici do zlata a stříbra, a také se podíváme na jejich výhody a nevýhody.

 

Výhody investování do zlata a stříbra

První výhodou investic do zlata a stříbra je to, že jsou tradičním útočištěm pro investory během ekonomických krizí. Tyto kovy mají záchranářskou hodnotu, což znamená, že jejich cena často stoupá, když jiné investiční třídy, jako akcie, klesají. Diverzifikace portfolia je v dnešní době velmi známý pojem. Investice do zlata a stříbra mohou pomoci diverzifikovat vaše investiční portfolio. Kovy reagují na tržní podmínky odlišně než jiné investice, což může snížit rizika spojená s vaším portfoliem. Další výhodou u komodit je tendence růst v hodnotě v obdobích vysoké inflace.

Investice do těchto kovů mohou tak sloužit jako ochrana proti ztrátě kupní síly vašich peněz. Fyzická držba je další výhodou investování do fyzických forem zlata a stříbra, jako jsou investiční slitky a mince, což vám dává kontrolu nad vašimi investicemi. To je výhodné, protože nejste závislí na finančních institucích. Historicky se cena zlata a stříbra zvyšovala. I když jsou krátkodobé výkyvy běžné, mnoho investorů považuje tyto kovy za dlouhodobě stabilní investici.

Nevýhody investování do zlata a stříbra

Již na začátku investice je potřeba promyslet, zda se nám jedná o krátkodobé nebo dlouhodobé investování. Pro dlouhodobé investice je dobré zvážit možnost investice do slitků nebo numismatiky. U kratších horizontů bychom měli volit slitky nebo investiční mince. Držení fyzického zlata a stříbra může vyžadovat náklady na bezpečné úložiště, což může snížit celkovou výnosnost investice. Samozřejmě toto je varianta, kdy klient své fyzické komodity chce uložit např. v bezpečnostních schránkách bank či podobných institucí.

Na rozdíl od jiných investic, jako jsou akcie a dluhopisy, zlato a stříbro neposkytují dividendy ani úroky. Vaše výnosy budou záviset výhradně na změnách cen těchto kovů. Likvidita fyzických investičních forem zlata a stříbra zpět na hotovost může být pro někoho náročná. V dnešní době jsou již různé možnosti pro likviditu drahých kovů. Asi nejsložitější může být pro klienta to, že své investiční kovy musí fyzicky donést do dané firmy, zlatnictví, banky či dalších obchodů zabývající se výkupem drahých kovů. Je potřeba drahé kovy prověřit, aby daný výkup mohl proběhnout.

Způsoby investování jsou různé

  1. Investiční slitky a mince jsou vhodné pro investory, kteří chtějí mít kontrolu nad svými investicemi a držet je fyzicky.
  2. Můžete investovat do zlata a stříbra prostřednictvím komoditního účtu, který vám umožní postupně si spořit, nakupovat své investiční slitky a tím si cenu průměrovat.
  3. Existují investiční fondy, které investují do fyzického zlata a stříbra. Tyto nástroje vám umožňují získat expozici k těmto kovům bez potřeby fyzického držení.

Investování do zlata a stříbra může být atraktivní možností pro diverzifikaci portfolia a ochranu před ekonomickými turbulence. Je však důležité zvážit výhody i nevýhody těchto investic a vybrat strategii, která bude nejvíce vyhovovat vašim investičním cílům a toleranci k riziku. Před jakýmkoli investičním rozhodnutím je vždy dobré konzultovat se svým finančním poradcem či odborníkem v daném oboru.

 

Autor: VFD Gold